
Sháníte počítačovou skříň pro profesionální nebo domácí využití? A už máte představu, jak by měla vypadat z hlediska designu? Pokud si nevíte s výběrem PC skříně rady, níže najdete přehled několika parametrů, které vám možná rozhodování ulehčí.
- Michaela, redaktorka Heureka.cz
- Doba čtení: 5 minut
Typ PC skříně

PC skříň Big Tower
Big Tower je skříň na počítač větších rozměrů. Vejdou se vám do ní i skutečně velké komponenty a hned několik grafických karet naráz.
Velmi dobré chlazení
Pro základní desky ATX a rozšířené ATX či mITX nebo mATX
Použití i pro herní sestavy
Pojme grafické karty větší než 400 mm
Zabere více místa
Vyšší pořizovací cena

PC skříň Midi Tower
Midi Tower je pravděpodobně nejoblíbenější počítačovou skříní. Uvnitř je prostorná, ale zároveň nezabírá tolik místa.
Dobré chlazení
Pro výkonnější počítače
Podpora základních desek ATX, mATX a mITX
Pro grafickou kartu 350–400 mm
Žádné

PC skříň Mini Tower
Mini Tower je PC skříň vhodná pro nenáročné uživatele, kteří počítač využívají především k práci nebo ke sledování filmů a jiných videí.
Ideální pro malé komponenty
Podpora základních desek mATX a mITX
Pro grafickou kartu o velikosti 300–350 mm
Horší chlazení

PC skříň Mini ITX
Mini ITX je nejmenším počítačovou skříní, která je rovněž vhodná pro nenáročné uživatele. Hodí se i do těch nejmenších místností.
Možnost vložení Mini ITX desky
Pro menší komponenty
Vhodná pro grafickou kartu o velikosti 200–300 mm
Lze do ní umístit až 3 ventilátory
Nevhodná na hraní her
Omezené chlazení

Desktop PC skříň
Desktop skříně se od těch předchozích uvedených liší především vzhledem. Umisťují se naležato a počítač se postaví na ni. Díky tomu máte ovládání PC při ruce.
Pro menší komponenty
Pro nenáročnější uživatele
Podpora základních desek mATX i mITX
Pro grafickou kartu 150–200 mm
Nevhodná pro větší komponenty
Horší chlazení
Dále můžete vybírat rovněž z PC skříní typu Cube ve tvaru kostky, která často mívá obdobné vlastnosti jako Mini Tower. Případně si ještě můžete zvolit typ Pi Case pro minipočítače.
PC skříně vybírejte zejména podle typu základní desky. Důležitý je ale také materiál, z něhož jsou vyrobeny. Čím je kvalitnější, tím déle vám skříň bude sloužit.
Podle čeho vybrat
Výkon zdroje
PC skříň si můžete zvolit také podle výkonu počítačového zdroje, který je udáván ve wattech (W). Standardní výkon běžných počítačů se pohybuje mezi 350–400 W. Pro výkonnější sestavy sáhněte po silnějším zdroji.
PC skříň a zdroj si můžete koupit zvlášť, anebo seženete i skříň se zdrojem dohromady. Většinou jde o výhodnější variantu.
Rozměry
Potřebujete, aby se vám PC skříň vešla do vámi určeného místa? Pak si nezapomeňte zkontrolovat, kolik skříň měří. Případně si výrobek rovnou vyberte podle přesné velikosti.
Konektory
Konektory slouží k tomu, abyste mohli jednotlivé komponenty sestavit dohromady. Pomocí vstupů a výstupů pak můžete připojit i další zařízení. Než skříň umístíte na vhodné místo, překontrolujte si, kde se vstupy a výstupy nacházejí, aby pro vás bylo jejich používání komfortní. U každé skříně byste měli mít:
- USB vstupy - komfortní jsou alespoň 2 vstupy, existují i skříně se 3 a více USB vstupy
- eSATA - tento vstup využijete pro externí disky na zrychlení přenosu dat
- FireWire - slouží pro připojení k pevnému disku
Dále by skříň měla disponovat také konektorem pro připojení sluchátek nebo mikrofonu.
Vnější uspořádání
Vnější uspořádání čítá:
- Pevné disky - vyrábí se ve dvou velikostech; 2,5´´ pozice umožňuje používat SSD disk a 3,5´´ pozice je vhodná pro HDD disk
- Disková mechanika - obvykle mívá 5,25´´ pozice, jež jsou vhodné k umístění DVD mechaniky či Blu-ray; každý typ skříně má jiný počet pozic

Chlazení a materiál
Chlazení
Chlazení zajišťují ventilátory. Ty by měly být umístěny po stranách nebo ze zadní strany. Pokud chlazení PC skříň mít nebude, může dojít k nežádoucímu přehřívání komponentů. To pak vede ke snížení výkonu počítače i k jeho rychlejšímu opotřebovávání. Chlazení proto raději umístěte do všech možných pozic.
Materiál
Od kvality materiálu se odvíjí nejenom cena PC skříně, ale také její životnost. Levnější plasty a plech mají za následek kratší životnost produktu. Rovněž budou plastové mechanismy vyžadovat častější údržbu. Uvolněné součástky totiž způsobují hluk a vibrace. Naopak kvalitní ocel a hliník zajišťují mnohem delší životnost. Takové skříně jsou velmi bytelné, ale zároveň těžké.
Propracovanější skříně disponují upínacími mechanismy pro rychlejší kompletaci. Nepotřebujete k ní žádné nářadí.
Design
Pokud si pořizujete skříň na stůl, pak vám nejspíš záleží na tom, jak bude vypadat. Designovější většinou bývají skříně, které jsou označené jako tunning/modding. Tak si můžete vnitřní komponenty uspořádat podle svého uvážení. Také si lze pořídit PC skříně s:
- Průhlednou boční stěnou - vnitřní komponenty jsou pak viditelné
- Vnitřním osvětlením - obvykle ho mívají dražší skříně
- Vnitřním displejem - kontroluje teplotu zařízení a chod ventilátorů
- Modulární kabeláží - kabely jsou díky ní uspořádané
Vybrat si můžete z několika barev a barevných kombinací. Nejžádanějšími barvami jsou bílá, černá a stříbrná. Velmi zajímavě vypadá také zelená, oranžová či zlatá.
PC skříň již máte vybranou, ale stále si nevíte rady s výběrem chladiče? Přečtěte si našeho rádce Jak vybrat chladič.
Údržba PC skříně
Aby vám dlouho vydržela nejenom samotná skříň, ale zejména počítač, je záhodno jí alespoň jednou měsíčně věnovat trochu péče.
- Vypněte počítač.
- S pomocí vhodného nářadí nebo upínacích mechanismů skříň zbavte přední a boční stěny.
- Vezměte si k ruce vysavač a vysajte ze skříně a komponentů všechen prach. Zvláštní pozornost věnujte zejména chladičům, na kterých prach usedá nejčastěji.
- Následně si k ruce vezměte menší či větší štětce a zbavte prachu hůře dostupná místa.
- Má-li skříň prachové filtry, vyjměte je a vyčistěte.
- Zkontrolujte správné zapojení kabelů a rovněž to, zdali nejsou ukrouceny.
- Případně dotáhněte šrouby.
Příslušenství
Hardwarové peněženky a trezory
Nejčastější otázky
Ta umožňuje propojit kabely tak, aby všechno fungovalo správně a zároveň abyste používali jen ty kabely, které skutečně potřebujete.
Vodní chlazení je rozhodně účinnější, ale také finančně náročnější.
Většinou se to odborníky nedoporučuje, neboť serverové skříně mají trochu jiný účel. Navíc nemají tak dobrou konektivitu a atraktivní vzhled jako PC skříně.