Fractal Design Core 2500 FD-CA-CORE-2500-BL

Garantovaný nákup z CZC.cz

Do 3 dnů • 1 varianta109 Kč100 % • 1 190 recenzíDalší informace
Skladem • 1 varianta79 Kč96 % • 6 157 recenzíDalší informace
Skladem • 1 varianta39 Kč91 % • 209 recenzíDalší informace
Skladem • 1 varianta59 Kč95 % • 245 612 recenzíShop roku 2023 - VítězUdržitelný e-shopDalší informace
Skladem • 1 varianta69 Kč98 % • 96 915 recenzíShop roku 2023 - VítězDalší informace
Skladem • 1 varianta79 Kč86 % • 6 714 recenzíDalší informace
Skladem • 1 variantaZdarma96 % • 5 696 recenzíDalší informace
Skladem • 1 varianta35 Kč95 % • 6 171 recenzíDalší informace
Do 2 týdnů • 1 varianta69 Kč97 % • 61 376 recenzíShop roku 2023 - VítězDalší informace

Typ

• Opracování plechů, nepořežete se
    • 2 * šachta pro 5,25" jednotky, může se móc hodit
    • 4 šachty pro 3,5" HDD, obě jsou demontovatelné
    • Možnost uchytit jeden 2,5" disk
    • Vzadu přepínač s napájecí jednotkou pro regulaci otáček skříňových ventilátorů, pokud by toto neumožňovala přímo základní deska
    • Tzv. prachové filtry jsou spíše směšné a nepříliš funkční, zejména ten vpředu, proč by vzduch proudil přes filtr když dole pod čelním panelem je díra jako vrata
    • Manipulace s tzv. spodním filtrem, kdy je nutno manipulovat s cekou skříní, na jiných skříních tohoto výrobce je vidět, že tento filtr může být zcela jiný (výsuvný) a nemusí to stát mnoho peněz
    • Snaha o jakousi universalitu vede k děravosti skříně, v dodávce není nic, čím nepotřebné otvory plánované pro ventilátory zaslepit, akorát to ruší proudění ve skříni
    • Připravenost na boční ventilátor je nesmysl, opět není čím zaslepit
    • Velmi nízké nožičky skříně, okamžitě jsem vyměnil, skříň je teď cca 2,5cm nad podložkou

Pro zkušební PC jsem potřeboval jednoduchou levnou skříňku, aby komponenty neležely na stole, neprášilo se na ně a nehrozilo jejich poškození. Výhody i nevýhody jsem popsal výše, svou pracovní stanici bych v tom mít nechtěl.
    Myslím že i v kategorii velmi levných skříněk to Fractal Design mohl zvládnout podstatně lépe, třeba i s využitím některých dílů ze svých jiných skříní

Typ
Micro / MiniTower
Zdroj ve skříni
Formát základní desky
ATX
Barva
černá

Nainstalujte počítačové komponenty do skříně Fractal Design Core 2500. Tento kompaktní ATX case v sobě snoubí moderní design a špičkové chlazení. Skříň je vybavená hned dvěma 120mm předinstalovanými ventilátory a celkem nabízí 7 pozic pro montáž ventilátorů. Ovládat je můžete pomocí integrovaného ovladače se 3 stupni rychlosti.

Hlavní přednosti

• Vysoce kvalitní chlazení a proudění vzduchu
  • Kompaktní ATX provedení
  • Instalace až 7 ventilátorů
  • Inovativní držáky pro instalaci pevných disků
  • Kompatibilita s vodními radiátory pro ještě lepší chlazení
  • Prachové filtry pro snadnou údržbu
  • Elegantní trojrozměrný texturovaný povrch čelního panelu
  • Integrovaný třírychlostní ovladač ventilátorů

Praktické držáky na HDD disky

Mějte všechny pevné disky pohromadě. Přihrádky na HDD disky jsou rozdělné do dvou klecí. Vejdou se do nich čtyři 3,5" disky nebo 2,5" disky. Pokud chcete využívat ještě jednu jednotku pro SSD navíc, najdete pro ni místo za napájením.

Vysoce účinné chlazení

Kromě disků do skříně můžete nainstalovat také 280/240mm chladič dopředu a 240mm nahoru. Ještě více zefektivníte už tak vynikající chlazení. Skříň je kompatibilní s grafickou kartou o délce až 380 mm. Zpříjemněte si čas, který strávíte u počítače, aniž by docházelo k nepříjemnému přehřívání.

Moderní design a jednoduchá údržba

Ve skříni se nachází prachové filtry. Díky nim je údržba velmi jednoduchá. Chrání interiér před prachem. Kdykoliv je můžete snadno očistit. Čelní panel z broušeného hliníku má zajímavý, trojrozměrně texturovaný povrch.

Nemusíte se ani strachovat, kudy povedete kabel. Základní deska nabízí dostatečný prostor, a to 18,5 mm kolem základní desky a 13,5 mm přímo za ní.

Specifikace

• Podpora základních desek: Micro ATX, ATX a Mini ITX
  • Přední porty: 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, 1x Audio vstup/výstup
  • Pozice pro 3,5" HDD disky: 4x
  • Pozice 2,5" HDD/SSD disky: 1x
  • ODD sloty: 2x (maximálně 185 mm na délku)
  • Expanzní sloty: 7x
  • Tlačítka: pro zapnutí, reset
  • Indikátory: LED indikátor zapnutí, HDD aktivity
  • Kompatibilita: 1x 240/280mm přední chladič, 1x 240mm horní chladič/radiátor, 1x 120 mm zadní chladič
  • Prachové filtry: přední ventilátory, spodní ventilátor
  • Maximální délka zdroje: 155 mm při použití primárního umístění spodního ventilátoru
  • Maximální délka chladiče CPU: 162 mm
  • Maximální délka GPU: 380 mm (bez vyjmutí HDD)
  • Prostor pro vedení kabelů: 13,5–18,5 mm

Chlazení

• Přední ventilátor: 2x 120/140 mm ventilátor (součástí 1x ventilátor Fractal Design Silent 120mm)
  • Zadní ventilátor: 1x 120mm ventilátor (součástí 1x ventilátor Fractal Design silent 120mm)
  • Horní ventilátor: 2x 120/140mm ventilátor (není součástí)
  • Spodní ventilátor: 1x 120 mm ventilátor (omezení délkou PSU) nebo 1x 120 mm ventilátor (vyžaduje demontáž spodní klece HDD) nebo 1x 140 mm ventilátor (vyžaduje demontáž spodní klece HDD)
  • Boční ventilátor: 1x 140mm ventilátor (není součástí)

Fyzické parametry

• Barva: černá
  • Hmotnost: 5,7 kg
  • Rozměry (š x v x h): 195 x 431 x 450 mm

Obsah balení - 1x case

Podívejte se, kde můžete produkt koupit:

• , zakoupeno v Alza.cz

• Velmi levná skříň renomovaného výrobce
    • Opracování plechů, nepořežete se
    • 2 * šachta pro 5,25" jednotky, může se móc hodit
    • 4 šachty pro 3,5" HDD, obě jsou demontovatelné
    • Možnost uchytit jeden 2,5" disk
    • Připravenost na boční ventilátor je nesmysl, opět není čím zaslepit

• Pokud budete mít štěstí na dobrý kus tak je skříň celkem bez problémová
    • Čínská výroba, mě například neseděli zadní díry pro grafickou kartu takže jsem musel využít nůžky na plech a chvilku si hrát.
    • Rychlosti ventilátorů buď pomalé nebo moc rychlé (hlasité)

Při nákupu si dávejte pozor na délku kabelů zdroje
    Pokud bych neměl problém se zadní stranou skříně tak bych hodnotil skříň kladně ale po mé zkušenosti pouze 30%

• Vzhled
    • "Odhlučnení" pomocí podložek vibrujících částí
    • Zbytečně jasně zářivá dioda HDD na horní straně case (vážně svítí jako zadní blesk u mobilu, nechápu účel)

Taktická poznámka - HDD nutno šroubovat ze SPODNÍ strany, nikoli z boku. Manuál se o tom nezmiňuje a celkem mě to potrápilo než mi to došlo :) Gumové podložky se dají přesouvat

• Podívejte se, kde můžete produkt koupit:

• Design
    • Zpracování a lícování
    • Čelní strana (2x USB 3.0 aj.), těžko, ale jednoduše odnímatelná - pěnový filtr
    • Dva osazené ventilátory z výroby - Fractal Design Silent LT (2x120 mm)
    • Možnost osazení až 7 ventilátory
    • 4 pozice pro 3,5' HDD disky
    • 7 pozic pro PCI
    • Dostatečně prostorná
    • Dostatečně vzdušná
    • Dostatečné množství prostoru pro cable management
    • Podpora základních desek mini ATX, micro ATX a ATX
    • Odnímatelné PCI sloty, uchycení i bez pomocí šroubováku
    • Šuplíky na pevné disky jsou odhlučněné díky gumovým ''O'' nožičkám, možnost montáže SSD disků = nevyžadují odhlučnění
    • Možnost demontáže skříní s šuplíky
    • Možnost posunutí spodní skříně s šuplíky blíže ke zdroji
    • SSD disk se může přimontovat z boční strany skříně, za základní deskou
    • Regulace otáček - zadní strana nabízí přepínač, připojení až 3 ventilátorů, připojení pomocí SATA
    • Velké množství příslušenství v balení - náhradní šrouby pro PCI + bočnice skříň, šrouby pro zdroj, HDD/SSD disky, plíšek pro instalaci zámku apod.
    • První kus vykazoval vady, viz shrnutí
    • Skříň je levnější oproti modelům Define R5, R4 či S, takže je na některých věcech šetřeno - tenčí plechy bočnic, spodní prachový filtr, odhlučnění aj.
    • Při použití optické mechaniky spolu s horním ventilátorem (120, 140 mm) je třeba mechaniku umístit do spodnějšího slotu (navzájem si překážejí)
    • Při použití spodního ventilátoru musí mít zdroj délku, respektive hloubku maximálně 150 mm
    • Čínská výroba - některé kusy mohou vykazovat nepřesnou výrobu či kvantitu

I mě po několika letech čekala výměna, respektive revoluce v podobě nového PC. Rovnou jsem zamítl hotové sestavy z různých (elektro) obchodů (přehnaná cena za odpovídající komponenty, špatná kombinace komponent, design, záruka aj.) – tak jsem si řekl, že se do skládání PC vrhnu po hlavě a složím jej úplně sám. Původní sestava (stará více jak 9 let) byla skládána v prodejně IT, ale já nechtěl přijít o ten pocit, že si vše mohu poskládat tak, jak chci. Samozřejmě něco o PC a IT vím a to co nevím, nebo to co jsem nevěděl jsem si zjistil nebo se zeptal. Jinak bych se do svépomocné montáže nikdy nepouštěl.
    Proč jsem zvolil právě Fractal Design Core 2500? Zpočátku, než jsem měl vybráno, jsem sahal spíše po (v té době) TOP 1. zde na heuréce, což byla právě skříň Zalman Z3 Plus - prakticky jsem měl vybráno, ale poté jsem si musel položit několik otázek... Nestojím o divoký design se zářícím čelním panelem a průhlednou bočnicí, abych viděl dovnitř skříně na všechny komponenty. Prioritou je funkčnost, hlučnost, vzdušnost a v neposlední řadě také ověřená a kvalitní značka. Nelíbilo se mi odnímání čelního panelu, že po sejmutí zůstávají připojené kabely od napájení tlačítek apod.
    Druhá volba padla na SilentiumPC, konkrétně na model Gladius M35. Zde byly tlačítka také na horní straně, ale ne součástí čelního panelu. Nadchnul mě design, zpracování i logika uspořádání vnitřních komponent a kabeláže. Prakticky jsem měl svého favorita a dal jsem i na doporučení. Už jsem ji měl ''v košíku'', ale na poslední chvíli jsem se dozvěděl, že tahle značka je polská… aha?! Bohužel jsem k polským výrobkům velmi skeptický a to tak nejspíš i zůstane - možná se to změnilo o ''360°'', ale pro subjektivní pocit jsem ji nakonec nevzal - možná jsem udělal chybu, kdo ví…
    Po nejrůznějších recenzích, článcích a fórech jsem byl opravdu rozpačitý, že skončím na nulovém bodě právě ve výběru skříně. Nakonec jsem se více zaměřil na video od autorů na živě.cz, kde radili, jak smontovat a poskládat PC. Všiml jsem si pěkného zpracování skříně (značku jsem se dozvěděl z diskuzí pod videem). Nejvíce mě zaujala možnost opětovné demontáže a montáže PCI záslepek, odhlučněné ''šuplíky'' na pevné/SSD disky, prachové filtry a také cable management, nadchl mě i samotný design a švédská výroba (ačkoliv se jedná o výrobek z Číny).
    Řekl jsem si, že za skříň nedám více než 1500,- a tak jsem objevil právě ''levnější'' řadu Core a to model 2500. Skříň Fractal Design Core 2500 má zpracování opravdu na jedničku. Kombinace černé barvy s bílými lopatkami vypadá velmi slušně a design se hodí do jakékoliv kanceláře, pracovny nebo pokoje. Design neurazí a nadchne tak akorát. Bílá dioda na spouštěcím tlačítku svítí tak akorát a jednotlivé sloty (USB aj.) jsou zpracovány velmi vkusně. Mě dva sloty na občasnou ''flešku'' či externí disk bohatě stačí (a případný USB HUB nevidím jako problém) - navíc jsou ve verzi 3.0. Čelní panel má imitaci kartáčovaného hliníku, což dává jakýsi pocit celokovové skříně. Odnímání krytu je jednoduché a přesto velmi pevné a jisté - z druhé strany krytu se nachází také pěnové filtry. Za krytem je na přední straně z výroby umístěn jeden 120 mm nasávací ventilátor, rovněž od Fractal Design. Jeho chod je na velmi tiché úrovni a podá dostatek průtoku vzduchu při 1200 ot. /min. Je zde možnost také druhého ventilátoru pro ještě lepší přívod vzduchu a chlazení HDD/SSD - na obě pozice jde velikost jak 120, tak 140 mm. Nachází se zde i záslepky pro montáž dvou 5.25‘ optických mechanik nebo kontrolních (fan) panelů apod.
    Bočnice skříně nevyžadují nějak zvláštní pozornost, krom té levé, kde je možnost osadit ventilátor také, ale pouze o velikosti 140 mm. Na horní straně se nachází možnost instalací dvou ventilátorů a to jak o velikosti 120 mm, tak 140 mm pro dobré odsávání teplého vzduchu ze skříně – bohužel, je zde absence všech prachových filtrů, takže se investice malinko našponuje, pokud chcete ''bezprachové'' PC.
    Zadní strana toho nabídne podstatně více. Co je hlavní předností, tak samozřejmě odnímatelné záslepky PCI, které je možné kdykoliv znovu zase použít – jsou zkrátka šroubovací (jak rukou, tak šroubovákem). Ačkoliv jsou na můj vkus zbytečně perforované, tak jsou jinak velmi kvalitní. Dále se tu nachází samozřejmě také otvor pro napájecí zdroj a otvor pro krycí plech výstupů ze základní desky. Zadní strana je také osazena 120 mm ventilátorem, který je nainstalován pro odsávání vzduchu. Je tu také přepínač pro snížení napětí („Low, Medium, High“), které ale není vázáno jako priorita. Buď jej připojíte k SATA konektoru, nebo ne – na druhou stranu se díky připojení dá využít „roztrojka“ pro připojení tří ventilátorů najednou a je možnost je regulovat všechny tři naráz. Ze zadní strany je to „vše“.
    Spodní strana je osazena prachovým filtrem – jakousi jednoduchou mřížkou, držící za vyhnuté háčky. Zpracování je spíše velmi jednoduché a odnímání nepůjde jinak, aniž by se musel PC zcela otočit. Inu, škoda… Na druhou stranu, skříň nestojí nekřesťanské peníze, takže se muselo někde šetřit a ušetřit.
    Útroby skříně jsou pastva pro oči. Jednoduché a přesto profesionální rozvržení vnitřku skříně je promyšleno tak, aby bylo co nejvíce kabelů schováno a aby se veškeré kabely zbytečně netahali kolem komponent, či se nějak nekroutili okolo ventilátorů na komponentech atd. - je zde dostatečné množství otvorů pro dané kabely. Otvory sice nemají gumové okraje, ale jsou hezky zahnuté a ''jemné'', aby se zabránilo nechtěnému odření nebo poškození jednotlivých kabelů. Co se týče šuplíků pro HDD/SSD, ty jsou vcelku přesné a hlavně nabízejí gumové ''óčka'' pro absorpci nežádoucích vibrací nebo hluků, které by se mohli přenášet do celé skříně. Držáky šuplíků jsou dva a po dvou šuplících. Oba držáky se dají zcela vyjmout – spodní se může posunout blíže ke zdroji, díky čemuž vznikne kratší vzdálenost k základní desce (kratší kabely) a zároveň se zvýší průtok vzduchu od čelní strany skříně. Tím se ale přichází o možnost nasávacího ventilátoru ze spodní strany skříně. Pokud se držáky nechají tak, je sice možnost přidat nasávací spodní ventilátor, ale napájecí zdroj nesmí mít délku – respektive hloubku, která by přesahovala 150 mm. I tak zde bude jen 5 mm místo na kabeláž, v takovém případě bude ideální volit modulární zdroj, který je dimenzován pro spodní umístění anebo ventilátor zkrátka vůbec nemontovat a na délku zdroje se nedívat. Ventilátor může mít 120 anebo 140 mm – v takovém případě se ale musí zcela vyjmout držák s šuplíky pro pevné disky, jelikož se ventilátor posune blíže k čelní straně, tím i rovněž odpadá obava z rozměrů napájecího zdroje.
    Skříň je dostatečně prostorná jak pro základní desky formátu ATX, tak pro objemné nebo vodní chladiče procesorů nebo velké grafické karty. Skříň je dostatečně chlazená a díky cable managementu také dostatečně vzdušná. Skříň doporučuji každému, kdo nesází pouze jen na vzhled, ale chce také kvalitní výrobek za odpovídající cenu.
    Důležité: První kus jsem musel vrátit ze dvou důvodů: 1. Jedna plastová nožička ze dna skříně byla špatně odlitá a občas vypadávala. 2. Dva šuplíky šli špatně vyjmout z držáků – odírali barvu a špatně lícovali. Druhý kus už byl v pořádku, ale mám pocit, že čelní strana hůře lícuje. Je to zkrátka sázka na jistotu a otázka náhod, na jaký kus natrefíte - výroba je v Číně (jako 99% výrobků).